å ... btw. Jag kommer troligen köra på den 3:e, dvs den med ett spjut.

Om det fattas tycke, så sätter jag (nån dag) igång å försöker göra en ordentlig kvinna som matchar min tidigare Lindskiarn (man) bild

mm verkar troligt, eller hur man ser det. Om de var tvåkönad, enkönad. Skulle kunna förklara deras låga antal av individer, men endå ... samtidigt måste de vara dräktig längre än så för att förklara bristen av "lindskiarn". Å om man ser dem som Växtbaserad så är det nog troligt att de har ett mer komplicerat förhållande än så? å måste polinera varandra, genom en tredje part, blomor å bin?! fast nu är inte jag så jätte-på på VäxtteorinJag menar snarast att dina tidigare bilder lika väl kan föreställa kvinnor som män och både och, det syns altså inte på dem utanpå utan endast inunder höftskynket. (bilden där de kommer ner från bergen kan den främre vara kvinna och den bakre man.)
ELLER så har de inte två kön utan är bägge könen samtidigt, under sin enda period av brunst och dräktighet så befruktar de sig själva? (bär ungen i 16 månader och när den ploppar ut reser den sig efter ca 10 minuter.)
ELLER så är de bägge könen men under olika perioder i sitt liv. De börjar alla som unga män men övergår i medelåldern till at bli kvinnor som sysslar med barnen och utbildning, inklusive vapenteknik och strategi, där deras erfarenheter som unga bäst kan tas tillvara.