Harald Krokig: Skillnad mellan sidversioner
Hoppa till navigering
Hoppa till sök
Ingen redigeringssammanfattning |
Ingen redigeringssammanfattning |
||
Rad 1: | Rad 1: | ||
[[kategori:Personer]] | [[kategori:Personer]] | ||
[[kategori:Jorduashur]] | [[kategori:Jorduashur]] | ||
Kungajarl över [[Jorduashur]]. Återupprättade för en tid [[Jorderväldet]]. Död 456 e.O. utanför kusten av [[Snoarskogarna]] på väg hem från vad som skulle bli hans sista resa i söderled. | |||
Kungajarl över [[Jorduashur]]. Död 456 e.O. | |||
---- | ---- |
Versionen från 24 mars 2015 kl. 11.33
Kungajarl över Jorduashur. Återupprättade för en tid Jorderväldet. Död 456 e.O. utanför kusten av Snoarskogarna på väg hem från vad som skulle bli hans sista resa i söderled.
Om Harald Krokig och kung Vidar II Rättråde av Kardien: http://www.erebaltor.se/forum/viewtopic.php?p=16747&sid=df18afbc49cd63c6feb2dede60f65cab#p16747
Information...
http://www.erebaltor.se/forum/viewtopic.php?p=17282#17282
http://www.erebaltor.se/forum/viewtopic.php?p=20799#20799
Från stadsstaten Bozsas historia:
- 406 e.O.
- Cirkantens förintas då deras huvudtorn i Bozsa stad rasar. Omständigheterna blir aldrig kända i Klomellien men i Jorduashur är det en ofta berättad historia att det var den unge Harald Krokigs stöld av magikernas ökända Ametistkalk som orsakade tornets fall.