Divrer: Skillnad mellan sidversioner

Från Ereb altor
Hoppa till navigering Hoppa till sök
m (Birkebeineren flyttade sidan Divrerna till Divrer)
mIngen redigeringssammanfattning
 
Rad 2: Rad 2:
[[Kategori:Kardien]]
[[Kategori:Kardien]]
[[Kategori:Historia]]
[[Kategori:Historia]]
[[Aidne|Aidnisk]] ursprungsbefolkning* som av efter att ha allierats med [[Kejsardömet Jorpagna|Imperium Jorpagnum]] snabbt jorifierades. [[Echter]]na är deras ättlingar och [[Echter|Divras udde]] har fått namn efter den.
[[Aidne|Aidnisk]] ursprungsbefolkning* som efter att de allierades med [[Kejsardömet Jorpagna|Imperium Jorpagnum]] snabbt jorifierades. [[Echter]]na är deras ättlingar och [[Divras udde]] har fått sitt namn efter dem.


''*Enligt den lärde [[Doktard Vitel|Elokra Vitel]] som ägnat särskilt intresse för människofolken stidiga historia i Ereb finns det starka indicier för att divrerna var nära besläktade med [[snoaraner]]na i [[Snoarskogarna]].''
''*Enligt den lärde [[Doktard Vitel|Elokra Vitel]] som ägnat särskilt intresse åt människofolkens tidiga historia i Ereb finns det starka indicier för att divrerna var nära besläktade med [[snoaraner]]na i [[Snoarskogarna]].''

Nuvarande version från 2 april 2021 kl. 23.42

Aidnisk ursprungsbefolkning* som efter att de allierades med Imperium Jorpagnum snabbt jorifierades. Echterna är deras ättlingar och Divras udde har fått sitt namn efter dem.

*Enligt den lärde Elokra Vitel som ägnat särskilt intresse åt människofolkens tidiga historia i Ereb finns det starka indicier för att divrerna var nära besläktade med snoaranerna i Snoarskogarna.