Ikdrotz Storkäft: Skillnad mellan sidversioner

Från Ereb altor
Hoppa till navigering Hoppa till sök
Ingen redigeringssammanfattning
Ingen redigeringssammanfattning
Rad 1: Rad 1:
[[category:Drakar]]
[[category:Drakar]]
[[category:Dvärgar]]
[[category:Nargur]]
[[category:Nargur]]
[[category:Dvärgar]]


Drake som på 550-talet e.O. slog sig in i de västra delarna av [[dvärgar]]nas rike [[Kihzâr-Khôn]] i [[Nidabergen]]. Detta har sedan fått stora konsekvenser för dvärgarna både när det gäller handeln med omvärlden och eftersom [[svartfolk]] nyligen tagit tillfället i akt och invaderat dvärgriket. Det mäktiga Kihzârriket tvingas nu lägga det mästa av sina krafter på att bekämpa draken och svartfolken.
Drake som på 550-talet e.O. slog sig in i de västra delarna av [[dvärgar]]nas rike [[Kihzâr-Khôn]] i [[Nidabergen]]. Detta har sedan fått stora konsekvenser för dvärgarna både när det gäller handeln med omvärlden och eftersom [[svartfolk]] nyligen tagit tillfället i akt och invaderat dvärgriket. Det mäktiga Kihzârriket tvingas nu lägga det mesta av sina krafter på att bekämpa draken och svartfolken.

Versionen från 1 april 2010 kl. 13.28


Drake som på 550-talet e.O. slog sig in i de västra delarna av dvärgarnas rike Kihzâr-Khôn i Nidabergen. Detta har sedan fått stora konsekvenser för dvärgarna både när det gäller handeln med omvärlden och eftersom svartfolk nyligen tagit tillfället i akt och invaderat dvärgriket. Det mäktiga Kihzârriket tvingas nu lägga det mesta av sina krafter på att bekämpa draken och svartfolken.