Tjuvafröjd: Skillnad mellan sidversioner
Hoppa till navigering
Hoppa till sök
Albrekt (diskussion | bidrag) (Skapade sidan med 'Berömt armband gjort av fiskben som en gång tillverkades av den ökände och fingerfärdige magikern Spilgor Fiskaren. På grund av Spilgors vanrykte och armbandets magi...') |
Albrekt (diskussion | bidrag) Ingen redigeringssammanfattning |
||
Rad 4: | Rad 4: | ||
''(Sinkadus 37 s.30)'' | ''(Sinkadus 37 s.30)'' | ||
[[Kategori:Artefakter]] | |||
[[Kategori:Erebos]] |
Nuvarande version från 25 november 2020 kl. 05.14
Berömt armband gjort av fiskben som en gång tillverkades av den ökände och fingerfärdige magikern Spilgor Fiskaren. På grund av Spilgors vanrykte och armbandets magiska egenskaper är det idag mycket värdefullt. Det ägs nu av Elementarakademien i Nohstril i Erebos och förvaras i deras skattkammare under Åttafaldiga Vägens Hus.
På insidan av armbandet Tjuvafröjd finns en inskription på erebosiska som lyder: Fiska fiskar mitt i natten, gör man ej i grumligt vatten. Det sägs att armbandet är magiskt på så sätt att om versen uttalas av armbandets bärare, blir det genast svårt att se i det rum man befinner sig, något som hjälpte Spilgor fly diverse ofördelaktiga situationer.
(Sinkadus 37 s.30)