Gimdis: Skillnad mellan sidversioner

Från Ereb altor
Hoppa till navigering Hoppa till sök
(Skapade sidan med 'Kategori:Geografi Kategori:Klomellien Kategori:Magi Flod i Klomellien som omger stora delar av stadsstaten Bosza. Gimdis var tidigare en av många små ber...')
 
Ingen redigeringssammanfattning
Rad 2: Rad 2:
[[Kategori:Klomellien]]
[[Kategori:Klomellien]]
[[Kategori:Magi]]
[[Kategori:Magi]]
Flod i [[Klomellien]] som omger stora delar av stadsstaten [[Bosza]]. Gimdis var tidigare en av många små bergsfloder som mynnade ut i träsket [[Baxar]] men magikerna i Bosza lät 232-236 e.O. leda om floden så att den skapade en gräns runt stadsstaten. Animerade skelett med spadar grävde i kombination med jordelementarer ut en ny flodbädd och bundna vattenelementarer för sen vattnet upp över [[Hisskoviska åsen]] och ner i [[Jaggarack]]sjön. Innanför den nya flodfåran kunde sen magikerna i skapa jordbruksland som kan föda stadsstaten.
Flod i [[Klomellien]] som omger stora delar av stadsstaten [[Bozsa]]. Gimdis var tidigare en av många små bergsfloder som mynnade ut i träsket [[Baxar]] men magikerna i Bosza lät 232-236 e.O. leda om floden så att den skapade en gräns runt stadsstaten. Animerade skelett med spadar grävde i kombination med jordelementarer ut en ny flodbädd och bundna vattenelementarer för sen vattnet upp över [[Hisskoviska åsen]] och ner i [[Jaggarack]]sjön. Innanför den nya flodfåran kunde sen magikerna i skapa jordbruksland som kan föda stadsstaten.

Versionen från 2 mars 2016 kl. 16.47

Flod i Klomellien som omger stora delar av stadsstaten Bozsa. Gimdis var tidigare en av många små bergsfloder som mynnade ut i träsket Baxar men magikerna i Bosza lät 232-236 e.O. leda om floden så att den skapade en gräns runt stadsstaten. Animerade skelett med spadar grävde i kombination med jordelementarer ut en ny flodbädd och bundna vattenelementarer för sen vattnet upp över Hisskoviska åsen och ner i Jaggaracksjön. Innanför den nya flodfåran kunde sen magikerna i skapa jordbruksland som kan föda stadsstaten.