Drakrännan: Skillnad mellan sidversioner

Från Ereb altor
Hoppa till navigering Hoppa till sök
(Skapade sidan med 'Kategori:Geografi Kategori:Jorduashur Kategori:Drakar Havsvik öster om Jorduashur och väster om den långsmala landtunga som sträcker sig söderut från O...')
 
Ingen redigeringssammanfattning
 
Rad 2: Rad 2:
[[Kategori:Jorduashur]]
[[Kategori:Jorduashur]]
[[Kategori:Drakar]]
[[Kategori:Drakar]]
Havsvik öster om [[Jorduashur]] och väster om den långsmala landtunga som sträcker sig söderut från [[Orghin]]. Olika myter berättar om varför viken fått sitt namn men den mest kända är den om att en enorm [[drake]] störtat i havet här.
Havsvik öster om [[Jorduashur]] och väster om den långsmala landtunga som sträcker sig söderut från [[Orghin]]. Olika myter berättar om varför viken fått sitt namn men den mest kända är den om att en enorm [[drake]] störtat i havet här. I sydöst går [[Ardibukten]] in mellan [[Barbia]] och norra [[Nargur]].
 
[[Fil:Drakrännan.jpg]]
 
''Drakrännan''

Nuvarande version från 18 september 2020 kl. 05.00

Havsvik öster om Jorduashur och väster om den långsmala landtunga som sträcker sig söderut från Orghin. Olika myter berättar om varför viken fått sitt namn men den mest kända är den om att en enorm drake störtat i havet här. I sydöst går Ardibukten in mellan Barbia och norra Nargur.

Drakrännan.jpg

Drakrännan