Kejsar Aldorik: Skillnad mellan sidversioner
Hoppa till navigering
Hoppa till sök
Ingen redigeringssammanfattning |
Albrekt (diskussion | bidrag) mIngen redigeringssammanfattning |
||
Rad 1: | Rad 1: | ||
[[Kategori:Personer]] | [[Kategori:Personer]] | ||
[[Kategori:Jorpagna]] | [[Kategori:Jorpagna]] | ||
Den av [[Jorpagna]]s många kejsare under [[Nya tiden]] som haft kanske mest makt och regerat över störst antal furstendömen. Valdes av [[korfurstarna]] till kejsare 279 e.O. mitt under [[Stora Schismen]]. Tvingade | Den av [[Jorpagna]]s många kejsare under [[Nya tiden]] som haft kanske mest makt och regerat över störst antal furstendömen. Valdes av [[korfurstarna]] till kejsare 279 e.O. mitt under [[Stora Schismen]]. Tvingade sedan korfurstarna att svära en ed att endast lyda [[exark]]en i [[Arno]] och följa den [[dalkiska grenen av Lysande Vägen]]. Detta skrevs också in i [[Arvslagarna]]. | ||
Kejsar Aldorik dödades 293 e.O. tillsammans med hela sin livvakt i en vattenvirvel skapad av ärkemagikern [[Elmostros]] som utförde en självmordsattack för att rädda sina lärlingar och hela Jorpagna från de magikerutrensningar kejsarmakten börjat. |
Nuvarande version från 28 mars 2021 kl. 04.39
Den av Jorpagnas många kejsare under Nya tiden som haft kanske mest makt och regerat över störst antal furstendömen. Valdes av korfurstarna till kejsare 279 e.O. mitt under Stora Schismen. Tvingade sedan korfurstarna att svära en ed att endast lyda exarken i Arno och följa den dalkiska grenen av Lysande Vägen. Detta skrevs också in i Arvslagarna.
Kejsar Aldorik dödades 293 e.O. tillsammans med hela sin livvakt i en vattenvirvel skapad av ärkemagikern Elmostros som utförde en självmordsattack för att rädda sina lärlingar och hela Jorpagna från de magikerutrensningar kejsarmakten börjat.