Altors månar: Skillnad mellan sidversioner

Från Ereb altor
Hoppa till navigering Hoppa till sök
Ingen redigeringssammanfattning
Ingen redigeringssammanfattning
 
(3 mellanliggande sidversioner av 2 användare visas inte)
Rad 1: Rad 1:
[[Kategori:Himlakroppar]]
[[Kategori:Metafysik]]
[[Kategori:Metafysik]]
Kring [[Altor]] kretsar ett antal månar i bana. [[Lûnia]] är den tydligaste men astronologerna menar att det finns eller har funnits totalt nio månar. Den onda röda månen [[Raukhra]] är den mest beryktade tillsammans med den svarta [[Shakhora]]. Den blå månen [[Azuria]] tros ha störtat på Altor i sammanhang med [[Första konfluxen]].
Kring [[Altor]] kretsar ett antal månar i bana. [[Lûnia]] är den tydligaste men astronomerna menar att det finns eller har funnits minst nio månar. Den onda röda månen [[Raukhra]] är den mest beryktade tillsammans med den svarta [[Shakhora]]. Den blå månen [[Azuria]] tros ha störtat på Altor i samband med den [[Första Konfluxen]].

Nuvarande version från 18 mars 2021 kl. 19.02

Kring Altor kretsar ett antal månar i bana. Lûnia är den tydligaste men astronomerna menar att det finns eller har funnits minst nio månar. Den onda röda månen Raukhra är den mest beryktade tillsammans med den svarta Shakhora. Den blå månen Azuria tros ha störtat på Altor i samband med den Första Konfluxen.