Zorakiska städer: Skillnad mellan sidversioner
(→Kra) |
|||
Rad 4: | Rad 4: | ||
==Kra== | ==Kra== | ||
''Huvudartikel: [[Zorakin#Kra|Kra]]'' | ''Huvudartikel: [[Zorakin#Kra|Kra]]'' | ||
''Kra är zorakins största skeppsvarv och en stor garnisonsstad. Dessutom platsen för en av Zorakins två (kända) magiska akademier. Det är en märklig stad full med kontraster. Och generellt så är det ingen stor handelsstad. En stor del av av det timmer som når Chrymil och Luksilo gå hit. De senaste åren har skeppsvarvet i Kra fokuseratmer på den internationella marknaden och man säljer i dag stora mängder skepp till Erebos men även Caddo. Kra har blivt en guldgruva för kungen...eller snarare...intäckterna från varvets handel täcker nu utgifterna för den zorakiska flottan som ligger för ankar i Kras stora hamn. | |||
'' | |||
==Fristaden== | ==Fristaden== | ||
:''Huvudartikel: [[Zorakin#Fristaden|Fristaden]]'' | :''Huvudartikel: [[Zorakin#Fristaden|Fristaden]]'' |
Versionen från 4 augusti 2012 kl. 05.19
Pendon
Huvudartikel: Pendon
Kra
Huvudartikel: Kra
Kra är zorakins största skeppsvarv och en stor garnisonsstad. Dessutom platsen för en av Zorakins två (kända) magiska akademier. Det är en märklig stad full med kontraster. Och generellt så är det ingen stor handelsstad. En stor del av av det timmer som når Chrymil och Luksilo gå hit. De senaste åren har skeppsvarvet i Kra fokuseratmer på den internationella marknaden och man säljer i dag stora mängder skepp till Erebos men även Caddo. Kra har blivt en guldgruva för kungen...eller snarare...intäckterna från varvets handel täcker nu utgifterna för den zorakiska flottan som ligger för ankar i Kras stora hamn.
Fristaden
- Huvudartikel: Fristaden
Historia
511 e.O.
Grundas av zorakiska egendomslösa.
592 e.O.
Intas av hertig Wilfred Grijp av Salamora.
xxx e.O.
Görs till kunglig fristad.
Geografi
Fristaden är belägen i Östermarken, eller Nostratiet som regionen kallas, i den delen som nyligen är gjort till markgrevskapet Östmark. Längst i söder på Fristadshalvön ligger staden som ursprungligen var ett litet fiskeläge.
Befolkning
Zorakier, Erebosier
Militärt
80 riddare under borggreven
120 stadsvakter
400 regaliegardister
Politik
Kunglig fristad sedan efter 599 e.O. Styrs av borggreve Havelock Girloffsson Gyllenhelm.
Indarsol
Huvudartikel: Indarrike
Hixani
Huvudartikel: Yttersol
Drällinge
Huvudartikel: Likermark
Greveryd
Huvudartikel: Greveryd
Framhundra
Huvudartikel: Amtefjärd
(Fil)Tofia
Huvudartikel: Slättebo
Luksilo
Huvudartikel: Gredelmark
Chrymil
Huvudartikel: Salamora
Mannemo
Huvudartikel: Dreverike
Pharynx
Huvudartikel: Pharynx