Aderrahaman: Skillnad mellan sidversioner
Hoppa till navigering
Hoppa till sök
Ingen redigeringssammanfattning |
Ingen redigeringssammanfattning |
||
Rad 1: | Rad 1: | ||
[[Kategori:Efaro]] | [[Kategori:Efaro]] | ||
Ett av de åtta traditionella stamlanden i [[Efaro]]. Bebos av [[Efarier#aderriker|aderrikerna]] i Aderrastammen. Aderrahaman norra kust stäcker sig från [[Raas Narram]] i öst till staden [[Bylos]] och [[Tigranes]] i väst. I söder till [[Eah-Sarah]] och i sydväst till [[Dermanien]]. Tidigare omfattade [[Solstaten]] hela Aderrahamans territorium och fortfarande finns många det många etinstrogna i landet. | Ett av de åtta traditionella stamlanden i [[Efaro]]. Bebos av [[Efarier#aderriker|aderrikerna]] i Aderrastammen. Aderrahaman norra kust stäcker sig från [[Raas Narram]] i öst till staden [[Bylos]] och [[Tigranes]] i väst. I söder till [[Eah-Sarah]] och i sydväst till [[Dermanien]]. Tidigare omfattade [[Solstaten]] hela Aderrahamans territorium och fortfarande finns många det många etinstrogna i landet. | ||
''Från forumet:'' | |||
Aderrastammen däremot följer en stigande stjärnkonstelation och efter [[deyen av Ash’ethrake]]s erövring av staden [[Kwoske]] 607 eO har de fått mycket makt i norra Efaro. | |||
''Från Felicien Historia:'' | ''Från Felicien Historia:'' |
Versionen från 20 januari 2018 kl. 07.12
Ett av de åtta traditionella stamlanden i Efaro. Bebos av aderrikerna i Aderrastammen. Aderrahaman norra kust stäcker sig från Raas Narram i öst till staden Bylos och Tigranes i väst. I söder till Eah-Sarah och i sydväst till Dermanien. Tidigare omfattade Solstaten hela Aderrahamans territorium och fortfarande finns många det många etinstrogna i landet.
Från forumet:
Aderrastammen däremot följer en stigande stjärnkonstelation och efter deyen av Ash’ethrakes erövring av staden Kwoske 607 eO har de fått mycket makt i norra Efaro.
Från Felicien Historia: