Zorakin
-
- Admin
- Inlägg: 9437
- Blev medlem: 2007-02-27 07:25
Ellmunsberg som liten stad/by i Inberg, hemvist till bl.a. Solordens stormästare Oban Starke (och hans caddist till bror som nu har en hög position inom munkväsendet på Caddo).
http://www.erebaltor.se/wiki/index.php? ... ban_Starke
http://www.erebaltor.se/wiki/index.php? ... ban_Starke
Ser väldigt bra ut Spelknepe!
Några kommentarer dock. Raxberg är den nordligaste staden i Pharynx. Inte Slättebo.
Och jag har ändrat mig lite på Faringdon och lagt den staden mellan Pendon och Dryloskogen.
Bardisee, Nansee och Moorburg ligger fel. Bardisee ska ligga där Moorburg ligger i denna karta. Nansee och Moorburg är städeri Gredelmark. Nansee ligger intill floden Niggefora. Moorburg nära gränsen Gredelsmarks gräns mot Yttersol. Men det har jag redan nämnt så jag antar att de kommer att ändras.
Ber om ursäkt att det blev så rörigt.

Några kommentarer dock. Raxberg är den nordligaste staden i Pharynx. Inte Slättebo.
Och jag har ändrat mig lite på Faringdon och lagt den staden mellan Pendon och Dryloskogen.
Bardisee, Nansee och Moorburg ligger fel. Bardisee ska ligga där Moorburg ligger i denna karta. Nansee och Moorburg är städeri Gredelmark. Nansee ligger intill floden Niggefora. Moorburg nära gränsen Gredelsmarks gräns mot Yttersol. Men det har jag redan nämnt så jag antar att de kommer att ändras.
Ber om ursäkt att det blev så rörigt.

Inget att be om ursäkt för! Jag ändrar och kommer så småningon om att lägga till de nya orterna. Skulle du kunna kladda dit grevskapen först?Fraxinus skrev:Ser väldigt bra ut Spelknepe!![]()
Några kommentarer dock. Raxberg är den nordligaste staden i Pharynx. Inte Slättebo.
Och jag har ändrat mig lite på Faringdon och lagt den staden mellan Pendon och Dryloskogen.
Bardisee, Nansee och Moorburg ligger fel. Bardisee ska ligga där Moorburg ligger i denna karta. Nansee och Moorburg är städer i Gredelmark. Nansee ligger som invid floden Niggefora. Moorburg nära gränsen Gredelsmarks gräns mot Yttersol. Men det har jag redan nämnt så jag antar att de kommer att ändras.
Ber om ursäkt att det blev så rörigt.

-
- Admin
- Inlägg: 9437
- Blev medlem: 2007-02-27 07:25
På en stor karta!birkebeineren skrev:Jag kan nog markera ut grevskapen om det är okej Fraxinus? Bra om vi inte behöver uppfinna gränser när de finns i källorna.Fraxinus skrev:Dom jag kan hitta. Resten uppfinner jag. Är dock lite rädd för att det finns namngivna grevskap i officiellt material som jag inte känner till.

Vi har lagt in orter som omnämns från Edelfara, liksom Stengrå från Eidgrenska borgen, Eskilsby från Anjaäventyret liksom omnämnda orter från Aidne-böckerna mfl. De officiella orterna vill jag väldigt gärna ha med så har du några utöver ovan nämnda så lägger du in dem här så vi kan fylla i dem i kartanMikael skrev:Kunde inte det vara trevligt om även de mindre orterna i div originaläventyr syns på kartan?
Kan du dubbelkolla detta? Får för mig att det är i Amtefjärd och inte Dreverike, ifall det är Dryloskogen du menar?Blåtorn - köping/liten stad i hertigdömet Dreverike. Ligger längst upp i den djupa viken söder om Drydoskogen.
Ifall du inte har nämnt vilket län en viss ort ligger i - ska jag hitta på då?
(Exempel: Brusabro)
Har uppdaterat med hertigdömen på alla orter nu, Spelknepe!
OBS: Hittade ett fel till och fick göra ytterligare editeringar
Fraxinus skrev: Tror jag nöjer mig så här (tillsvidare).
Justeringar klara.Fraxinus skrev:Nr 1 Drydoskogen
Nr 2 Amteveden
Nr 3 Drällebukten
Nr 4 öarna heter Lilla och stora Umbärandet
Nr 5 Dimöarna (på Spelknepes karta), de fyra största heter Dimö (bebodd), Drakön (känd för sina många grottor vid havsnivå), Lyckträffen, Städet (Hammaren är ett knappt synligt hammarformat skär strax utanför Städet, många skepp har gått på grund på hammaren).
Nr 6 är Saltholmarna utanför Hafsort (varför de heter så vet man inte riktigt).
Nr 7 ön Bore
Nr 8 Harkens bukt
Nr 9 Pampiska sjöarna
Nr 10 Glimmaren
Nr 11 Sortvattnet
Nr 12 Djupingen och Mumlarens källa
Nr 13 Svansjön
Nr 14 Stora Skuggan
Nr 15 Snakerskogen
Nr 16 Norra och södra ytterveden
Nr 17 Tokens lund
Nr 18 Svämskogen (sirenernas fägnad)
Nr 19 floden Brusan
Nr 20 Solafloden och Golwynderan
Nr 21 Sjön Lymmeln (känd för sin opålitlighet - många båtar har kapsejsat på denna sjö. Vissa menar att det Undiner, vattenelementarer, som välter båtarna.
Nr 22 Angelsjöarna, Stora och Lilla. Utgör gräns mot markgrevskapet Angelmark.
Nr 23 sjön Lyran
Nr 24 sjön Bolmaren (känd för den rökplym som då och då kan ses stiga upp i mitten av sjön. Lärde spekulerar i orsaken. Magiker som bor i botten av sjön? Vulkanisk aktivitet? Någon har föreslagit att det ska röra sig om myggor som svärmar över sjön men de flesta förkastar denna teori.
Nr 25 Uaul Grond (OBS: Felstavat tidigare)
Nr 26 Pärlfladen (OBS: ändrad)
Nr 27 Syllevik
Nr 28 Öar där en stad benämnd Vidarhamn återfinns. Ej namngivet.
Nr 29 Väderön
Nr 30 Alba (efter öns kritvita klippor)
Nr 31. Grindanubergen
Nr 32. Chrysoleimon - Alvstad. Den sista av tidigare fyra alvstäder i Nordbergaskogen. Legender placerar de tre andra städerna i anslutning till Svansjön, Mumlarens källa och invid Anja eller Bolmaren.
Stengrå – liten stad som gränsar intill Torilskogens sydspets öster om Pendon. I äventyret som staden förekommer i så finns det ett angränsande litet samhälle med svartalfer som bryter silver och handlar med människorna i staden.
Wilmsby - liten stad i östra Amtefjärd, invid Amteveden
Sissingholm - liten stad mellan Stengrå och Framhundra.
Faringdon - köping i Amtefjärd (ändrad)
Hallsten - stor by med borg i Dreverike
Baril - liten stad i grevskapet Bare i hertigdömet Likermark. Ligger ungefär där Jostefloden rinner in i Grimaniträsk.
Rynge - liten stad i grevskapet Ryng i hertigdömet Pharynx. Söder om staden Pharynx. Norr om staden Baril.
Drylehamn - köping/liten stad i hertigdömet Amtefjärd. Ligger längst upp i den djupa viken söder om Drydoskogen.
Bardisee - stad i hertigdömet Yttersol. Ligger i min tanke ungefär där du placerat Moorburg, Spelknepe. Den sjön heter för övrigt Bardsjön.
Moorburg - i grevskapet Moortal i hertigdömet Gredelmark, ungefär mitt emellan staden Luksilo och där Moorburg är placerat just nu.
Nansee - stad i hertigdömet Gredelmark – ligger i böjen på Niggefora strax nordväst om Luksilo. Staden är lite närmare Luksilo än Chrymil. Fårskötsel, tygindustri, stenkolgruvor. Tillverkar de mycket populära Gredelmantlarna. Slitstarka mantlar av mycket hög kvalitet. Tillverkar även mycket välgjorda gambesoner (vadderade tygtunikor - rustning). En av få framstående tygtillverkningar i Zorakin. Stenkolen skeppas med floden till Luksilos vapen och rustningssmeder.
Merlon – mindre stad och län i Gredelmark, rakt öster om Luksilo.
Rochmil - mindre stad och län i Gredelmark. Mellan Luksilo och Kra (närmare Luksilo). Marmorbrott, Vinodlingar, Fårskötsel.
Sordon - mindre stad och län i Gredelmark, mellan Luksilo och Moorburg. Stenkolsgruvor. Vinodlingar. Fårskötsel.
Brusabro - mindre stad med med viktig industri. Ligger intill floden Brusan i Indarrike. Många sågverk drivna av vattenkraft finns här. Och en sägenomspunen bro där ett troll och ett par getter figurerar.
Rawtenhall - köping med borg i markgrevskapet Angelmark (halvön norr om Ytterveden)
Torne - köping mellan Tokens lund och Lymmeln i södra Yttersol
Haxby - liten stad mellan Svämskogen och Tausabine i Yttersol
Helmsten - stor by med borg vid stranden mot sjön Lymmeln
Grimby - köping med borg nordöst om Baros i Indarrike
Haslingen - liten stad i markgrevskapet Angelmark i yttersol
Hykshamn - köping och fiskehamn i Angelmark (Yttersol).
Vetterby - köping och fiskesamhälle söder om Baros i Yttersol . Väster om Solån.
Slöringe - stor by med borg mellan Brusabro och Baros i Indarrike
Eskilsby - där Bardisee nu är placerad i kartan (se Bardisees placering nedan). By/köping i Salamora i äventyret vid sjön Anja.
Bockelton - liten stad nordöst om Vetterby i södra Indarrike
Traxim -liten stad strax öster om Stora Skuggan i Indarike.
Tokehus - stor by med borg norr om Tokens lund i Indarrike
Grevholm - köping med borg i södra Indarrike
Dinedor - köping söder om Svansjön i kanten på Nordbergaskogen i Salamora ( OBS: rättelse)
Bryggehus - liten hamn och handelsstad vid Granströmmens mynning i Yttersol
Denholm - liten stad söder där Solån delar sig, söder om Indarsol i Indarrike
Roholm - liten stad sydöst om Juneborg och sydväst om Pharynx invid floden Joste
Mörkeborg - by i sydvästra Pharynx inne i Torilskogen men nära skogsbrynet
Kaskeby - by i sydvästra Pharynx inne i Torilskogen men nära skogsbrynet
Akershus - by i sydvästra Pharynx inne i Torilskogen men nära skogsbrynet
Glimming - liten stad i sydvästra Pharynx precis utanför Torilskogen
Sortmund - köping i sydvästra Pharynx precis utanför Torilskogen
Uppdateringar....tappade bort namnet på nummer 20, en flod. Återkommer om den...om ingen annan har ett bra förslag. Återkommer också med ytterligare samhällen.
Mer kommer! Inom ett par dagar.
Ytterligare städer och köpingar
Ragnvaldsberg (stad mellan Raxberg och Pharynx)
Snakehall - liten stad i Pharynx
Hammar - köping i Pharynx
Flodhus - liten stad i Phrynx med borg på ö mitt i Jostefloden. Norr om Roholm.
Ringelsta - liten stad i Pharynx öster om staden Pharynx
Ekeholm ( köping i östra Slättebo när gränsen till Pharynx)
Dreve - lite stad i mellersta Dreverike nära Torilskogen
Krixby - köping med borg i Dreverike
Ulme - liten stad och garnisonsort i södra Dreverike
Kungsberg - stad och garnisonsort i Dreverike mellan Mannemo och Gröneborg
Hall - liten stad och garnisonsort i södra Amtefjärd
Bardon - liten stad i norra Yttersol. Känd för kolgruvor
Ipsby- köping i norra Yttersol
Garby - köping i Yttersol
Thespia - liten stad i Yttersol, söder om Bardon
Wulffingen - liten stad i norra Yttersol
Gransäng - stor by med borg i norra Indarrike
Kyringe - köping med borg i västra Indarrike
Asinkors - stor by i Gredelmark, strax norr om Luksilo
S:t Willem - kloster och köping i Likermark. Munkarna kan ge träning i stridskonst, strid med trästav och strid med stridshammare och sköld. Men också Teologi, Matematik, Historia och Klassisk Jori. OM man lyckas övertala dem att utbilda en utomstående.
Nimby - köping i Likermark. Känd för sin konservativa befolkning och sina svårigheter att utvecklas då ortsbefolkningen ligger i konstant och blodtörstig fejd med varandra om nybyggnationer och nyetableringar.
Klyfvehus - liten stad med borg i Likermark
Grå hallar - liten stad i västra Inberg på gränsen till Nordbergaskogen
Drakröjet - stor by i Inberg
Ellmunsberg - köping med borg i Inberg
Magdeberg - lite stad i östra Inberg. Strax väster om Brusabro
Oreberg - liten stad i västra Salamora med gruvor och järnbruk
Solingen - liten stad med järngruvor och vapensmedjor i södra Salamora
Större Hobsamhälle
Arlinge - köping i södra Dreverik - Tillverkar den utmärkta ölen Arlinge Bitter. Hård konkurrent till Hummelsta när det gäller öltillverkning.
Hummelsta - köping i norra Amtefjärd. Ett av Grindanus bästa öl kommer Zorakins bästa öl kommer härifrån.
Mucks kullar - köping i Yttersol. Odlar och säljer mycket fin tabak. Ortens vita viner är också mycket trevliga.
Sniggs källa - stor by i Dreverike.
Dunsden - stor by i östra Salamora, nära Chrymil.
Vättebyar
Kommer inte ihåg om Svartalfbyn (eller vättebyn) utanför Stengrå hade något namn. Om inte så döps det till:
Brelg - vättarna här har hittat en liten silveråder som de bryter och handlar varor för.
Sorgyk - vätteby i Dreverike, i kanten på Torilskogen, som specialiserat sig på att bryta stenkol. Viss mindre järnbrytning pågår också. I utebyte mot stenkolen byter de bland annat till sig spannmål, ostar och grova ylletyger från människorna. Människorna säljer stenkolen vidare till smederna i Pendon och gör en god förtjänst.
Läs igenom och kommentera. Är det några orter ni vill lägga till så säg ifrån!
OBS: Hittade ett fel till och fick göra ytterligare editeringar
Senast redigerad av Fraxinus den 2013-02-08 10:23, redigerad totalt 1 gånger.