Sopodlare skrev:Att de lyckades med konststrycket att göra det ÄNNU värre för sig själva är ju ödets ironi och är något jag blir mycekt glad av att höra. Förövrigt förtjänar de det.
Vilken väg de tog är för mig mindre viktigt, föreställde mig bara en enorm (ja, den sanna betydelsen av enorm är faktiskt Bosse) skalbagge som med ett "åh hej och hå" häver sig över de mjäkiga vattenfall som skall underlätta hans färd.
Tyvärr skulle nog Bosses fotavtryck modell större ha lämnat mer än ett spår efter sig.
Inte om du är en Krunsk/Jorisk smådåsande slussvakt som i stil med alla klassiska skräckfilmer vaknar till av att marken skakar, fåglarna lyfter, hästarna sparkar i sina bås och solen plötsligt förmörkas av ett enormt Bosse:igt framben som kliver (rätt försiktigt faktiskt, Bosse är godhjärtad men han har trots allt en tid att passa) över slusskontoret, droppandes tonvis med jord, sten, insekter och en och annan Crurisk passagerare.
Vet inte om detta ska ligga under kartorna men här är i alla fall en länk till det s.k. "Arkiprojektet" med kartor över Tricilve, huvudstaden i Trakoriska riket.
Jag och Lucius arbetade med dem för ett tag sedan och arbetet ligger på is, men jag använder dessa kartor när jag skriver om Tricilve och har stor nytta av dem. De utgör min personliga officiella bild.
Ska man gå till "källorna" (ja, nördar är vi väl allihopa? ) så står det ju faktiskt inte (i EA) att staden förflyttades på en natt, utan att den efter en natt i ett mäktigt åskväder var försvunnen. Sedan verkar denna förflyttning enligt DFK skett med en måttlig hastighet, jag har alltid tänkt mig att Bosse tog den sydöstra vägen på världskartan sett?
Brior skrev:Vet inte om detta ska ligga under kartorna men här är i alla fall en länk till det s.k. "Arkiprojektet" med kartor över Tricilve, huvudstaden i Trakoriska riket.
Jag och Lucius arbetade med dem för ett tag sedan och arbetet ligger på is, men jag använder dessa kartor när jag skriver om Tricilve och har stor nytta av dem. De utgör min personliga officiella bild.
Och faktum är att jag asner att Tricilve förtjänar ett eget kapitel. Jag har samlat på mig en mängd anteckningar till stor del grundade på Arkiprojektet. Jag kommer att sammanställa det och slänga upp här så småningom. Tror jag.
Spelknepe skrev:Jo, hade det i tankarna, men jag är lite osäker på ifall alla ortsnamn finns kvar efter 5'e konfluxen?
De platser vi känner från Marjura är (skriver ur minnet): Arhem, Clusta Noba, Kvicksilvergruvan, Bethra Zuhr(?), Fari Natha, Jorddragarens grotta (rasad?), Kmordatemplet (ruin) och Järntornskratern.
Går det inte att utläsa från kartan i Spelledarhäftet?
Gillar den kartan, men visar den inte Trakorien efter vårt datum 610? Jag har önskat den kartan så jag är glad, men med tanke på forumet så? Är ju lite av en spoiler också för de som inte spelat Konfluxsviten? Men vänta med att ta bort den tills jag laddat ner en kopia (om du nu inte kan skicka en till min mail?)
Dessutom skall Tricilve och Braolgeslätten vara bortspolade ner i havet.